کاربرد چسب ها در مونتاژ خودرو

حمل و نقل در طی قرن گذشته بسیار پیشرفت کرده است. از اسب و درشکه گرفته تا نیروی بخار ، موتورهای احتراق داخلی ، رانشگر های چند سرعته و آخرین فشار برای هیبریدها و برق – نحوه حرکت بسیار تغییر کرده است. نه تنها سیستم های قدرت تکامل یافته اند ، بلکه ساخت وسایل نقلیه از جمله محفظه های بدنه فولادی و افزودن شیشه جلو اتومبیل ، فضای داخلی مخمل خواب دار و سیستم های الکترونیکی نیز پیشرفت کرده اند.

در مورد چسب های صنعت خودرو بیشتر بدانید

چسب ها همچنین در 100 سال گذشته در فرمولاسیون و کاربرد در مونتاژ خودرو تکامل یافته اند. درزگیرها و چسب ها در مونتاژ خودرو به طور موثر و ایمن به برنامه های اصلی که به طور سنتی از اتصال دهنده های مکانیکی استفاده می کنند (به عنوان مثال ، پرچ ها ، جوش ها ، پیچ ها و پیچ ها) رسیدگی می کنند در حالی که اختیار عمل در طراحی را به وسایل نقلیه مدرن امروزی می بخشند.

استفاده از چسب ها به هیچ وجه جدید نیست ، اما استفاده روزافزون آنها روند طراحی را امکان پذیر می کند که حتی 10 سال پیش غیرممکن بود. رشد استفاده از چسب ها در جهان در حال تغییر خودروهای مونتاژی است.

همانطور که در شکل بالا نشان داده شده است ، بسیار آسان می توان فهمید که سرنشینان وسایل نقلیه پیشرفته امروزی توسط چسب احاطه شده اند و اگرچه هرگز دیده نمی شوند ، چسب های خودرویی برای عملکرد، زیبایی و راحتی خودرو بسیار مهم هستند.

برای تأمین کنندگان و کاربران ، انتخاب محصولات و مواد شیمیایی براساس عوامل مختلفی شامل موادی که باید به هم بچسبد، روش مونتاژ اتصالات (خودکار یا دستی ، دمای اتاق یا توزیع گرم) و فرآیند پخت (پخت گرم یا سرد) صورت می گیرد. علاوه بر این ، نیازهای عملکرد رابط چسب / بستر (به عنوان مثال ، اتصال) باید تعیین شود. آیا هدف چسباندن و یا آب بندی است ، سفت و سخت است یا انعطاف پذیر ، و یا مونتاژ عمومی است؟ نیازهای عملکردی نیز باید در نظر گرفته شود ، چه چسب در مجموعه ساختاری بدنه واقع شده باشد و چه در صفحات قابل رویت و قسمتهای آویزان که در آنها سطوح کلاس A وجود دارد و خط پیوند خورده شده قابل رویت نباشد (BLRT)، مانند چسب شیشه اتومبیل و یا چسب هایی دیگر از این قبیل.

دنیای امروز مواد میکس شده، ملاحظات دیگری را در رابطه با دلتا / آلفا (D / a) به ارمغان می آورد. مواد مختلف با سرعتهای مختلف منبسط و منقبض می شوند (به عنوان مثال، آلومینیوم ، فولاد یا فیبر کربن). چسب ها می توانند نقش مهمی در جبران ضرایب انبساط مختلف مواد داشته باشند و در واقع می توانند به عنوان رابطی برای این تفاوت ها عمل کنند. شکل بالا یک شکست اساسی را نشان می دهد که شیمی و پارامترهای عملکرد را با همپوشانی بسته به نیازهای عملکرد نشان می دهد.

چسب های شیمیایی شامل اپوکسی ها ، پلی اورتان ها ، متیل متاكریلات ها ، ضد لرزش های بر پایه لاستیك ، پی وی سی ، بوتیل ها ، قیرها ، ترموپلاستیك ها و سیلیكون ها است. محصولات از نظر شیمیایی پخت می شوند (به عنوان مثال A / B دو جزئی با یک پایه و یک پایه فعال کننده) ، تقویت می شوند تا اطمینان یابند که سرعت بالاتری از پخت (پلی اورتان ها) را تضمین می کنند یا فقط با تراکم گرما یا رطوبت بهبود می یابند. چسب ها همچنین با سختی مدول و انعطاف پذیری کششی درجه بندی می شوند.

کاربرد های چسب ها اعم از چسب های خودرویی را می توان با مناطقی که اکثر عملیات مونتاژ در آنها انجام می شود سازماندهی کرد: بخش بدنه ، بخش رنگ، بخش شیشه و بخش تریم.

کاربرد چسب در بخش بدنه

کاربردهای چسب در بخش مونتاژ بدنه خودرو (بدنه با رنگ سفید یا BIW) به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد – و به طور منظم با هماهنگی مکانیکی اعمال می شود – محصول انتخابی در این قسمت اپوکسی گرم شده می باشد. این مورد در مورد قطعات آویز مانند درها ، هودها و بالابرها نیز صدق می کند. طیف وسیعی از عملکرد محصول در دسترس است که مخصوص کاربردهای مورد نیاز آب بندی ، نیمه ساختاری ، ساختاری یا خرابی است. محصولات دارای مشخصات محرک هستند و OEM ها معمولاً الزامات مشابه اما کمی متفاوت دارند.

علاوه بر این ، چسب های ضد لرزش بر پایه لاستیک ، صفحات بزرگتر مانند کمان های سقف را به پوسته سقف و هودها را به قاب ها متصل می کند در حالی که اتصال محکم اما انعطاف پذیر را برای از بین بردن لرزش ایجاد می کند. چسب های BIW باید از نظر خوردگی مورد آزمایش قرار بگیرند و باید از طریق آزمایش های دقیق و روش های آزمون ، از جمله آزمون تصادف ، مجاز به استفاده برای کاربرد مورد نظر باشند.

چسب ها همچنین برای جلوگیری از خوردگی گالوانیک بین لایه های غیر مشابه عمل می کنند و برای قطعات آویز و در خط تولید برای تکمیل BIW به کار می روند. محصولات بر پایه اپوکسی و لاستیک پس از مونتاژ و پوشش الکترونیکی در کوره های پخت، خشک می شوند.

چسب ها همچنین با بهبود دینامیک خودرو و مدیریت عملکرد صوتی در پشت صحنه ، راحتی فیزیکی و شنیداری را به فضای داخلی می بخشند. چسبهای ساختاری با چسبیدن به اجزای مختلف BIW ساختار بدنه را سفت می کنند.

کاربرد چسب در بخش تریم

شیشه کاری مستقیم خودرو (به عنوان مثال ، شیشه جلو اتومبیل ، چراغ های فرعی و شیشه های تزئینی) نیز با استفاده از محصولات پایه پلی یورتان تک جزئی در تریم انجام می شود بنابراین چسب شیشه اتومبیل نیز بیانگر یکی دیگر از کابردهای اصلی چسب در صنعت خودور می باشد.

مجموعه اجزای اضافه شده به وسیله نقلیه در قسمت های تریم اتومبیل نیز از چسب ها بهره مند می شوند.

حرکت به سمت استفاده از عناصر شیشه ای بزرگتر و بیشتر در وسایل نقلیه مانند سقف های آفتابی و سقف های پانورامای باز (WOPR) ، همراه با ترکیبات جدید پلاستیک های مورد استفاده در محفظه های آنها ، منجر به توسعه شیمی های خاص شده است که چسبندگی قابل اعتماد را امکان پذیر می کند.

اینها به طور معمول به عنوان مجموعه به خط تغذیه می شوند ، اما به صورت مرتب نصب می شوند. چراغ های جلو ، چراغ های عقب ، اسپویلرها ، آنتن ها و دستگیره های درب سنج خودکار نیز با عملکرد بالا در اینجا به بدنه خودرو می چسبند و همگی از کارایی چسب های مخصوص خودور بهره مند می شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *