پاک کردن چسب از روی فرش و نکات آن

گونه چسب را از روی فرش پاک کنیم؟

یکی از محبوب‌ترین انواع کف‌ پوش در دنیای صنعتی امروزه فرش است که به‌راحتی در دسترس عموم قرار دارد و با تنوع بسیاری که دارد به راحتی برای هر خانه و دکوراسیونی قابل استفاده است. ایجاد حس گرما و جلوه‌ای بسیار لوکس و زیبا برای خانه از مزایای فرش به حساب آمده و با ویژگی عایق بودن خود تا حد زیادی دمای محیط را حفظ کرده و صدای محیط را کمتر می‌کند. فرش در کنار تمام مزایایی که دارد معایبی هم دارد که مهم‌ترین آن مساله نظافت آن است. باکتری و گرد و غبار درون الیاف فرش نفوذ می‌کنند و با راه رفتن روی فرش، در محیط پراکنده می‌شوند. هم چنین مایعات می‌توانند به‌راحتی درون فرش نفوذ کنند به همین جهت نگهداری و تمیز کردن فرش نسبتا دشوار است. یکی از معضلاتی که با آن رو به رو هستیم پاک کردن انواع چسب از روی فرش است که ممکن است حین ساختن ماکت، کاردستی یا چسب زدن ظروف شکسته و … روی آن بریزد. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه پاک کردن انواع چسب‌های زیر از روی فرش آشنا شوید:

 1. چسب‌ صنعتی
 2. چسب ناخن مصنوعی
 3. چسب اکلیلی
 4. چسب پی‌وی‌سی
 5. چسب حرارتی یا تفنگی
 6. چسب لاستیک
 7. جای چسب و برچسب
 8. چسب قطره‌ای
 9. چسب سفید

1.چسب‌ صنعتی

چسب‌ صنعتی یا چسب‌ ساختمان به راحتی از روی فرش پاک نمی‌شود؛ به همین دلیل توصیه می‌شود که قبل از شروع هرگونه عملیات ساختمانی کف زمین را کاملاً بپوشانید. اگر فردی نامرتب هستید یا زیاد برایتان حادثه اتفاق می‌افتد، حتماً زمانی که اقدام به خرید چسب کردید حلال یا پاک کننده آن را هم بخرید!

پاک کردن چسب‌ صنعتی از روی فرش

اگر چسب روی فرش ریخت، مقداری یخ را درون کیسه پلاستیکی بریزید و سعی کنید چسب را منجمد کنید. سپس تا جایی که امکان دارد چسب را بشکنید و با استفاده از حلال چسب مخصوص فرش آن را پاک کنید. بهتر است ابتدا حلال را روی قسمتی از فرش که در معرض دید نیست امتحان کنید تا مطمئن شوید که به رنگ فرش آسیبی وارد نمی‌شود.

2.چسب ناخن مصنوعی

فرمولاسیون چسب ناخن مصنوعی شباهت زیادی به چسب قطره‌ای دارد و ترکیب اصلی آن سیانواکریلات و چسب آکریلیک است. تنها راه پاک کردن این چسب تدریجی عمل کردن است. تا زمانی که این چسب کاملا خشک نشده است هر اقدامی تنها منجر به پخش شدن آن و نفوذ به داخل الیاف می‌شود؛ پس اجازه دهید تا چسب کاملاً خشک شود.

پاک کردن چسب ناخن مصنوعی از روی فرش

 1. بعد از پاک شدن چسب، محلولی از آب گرم، یک قاشق چای‌خوری مایع ظرف‌شویی و یک قاشق غذاخوری سرکه سفید درست کنید.
 2. پارچه‌ تمیز و سفید، دستمال کاغذی یا اسفنج را به محلول آغشته کنید و روی چسب بمالید.
 3. سپس با دستمال مرطوب روی آن را پاک کنید.
 4. فرصت دهید تا فرش در هوای آزاد خشک شود

3.چسب اکلیلی

چسب اکلیلی ترکیبی از چسب سفید، رنگ و اکلیل است که می‌تواند لکه‌ای ایجاد کند که پاک کردن آن به مراتب بسیار سخت باشد.

پاک کردن چسب اکلیلی از روی فرش

 1. با استفاده از جسمی کند مانند پشت چاقو سعی کنید چسب را تا جایی که امکان دارد، پاک کنید.
 2. محلول آب گرم و سفید کننده با ترکیب اکسیژن‌دار را تهیه کرده و قسمتی که چسب ریخته شده است به آن آغشته کنید و اجازه دهید محلول برای یک ساعت روی آن باقی بماند.
 3. محلول را با دستمال خشک تمیز کنید. اگر لکه پاک نشده بود دوباره همین مراحل را با تهیه محلول جدید تکرار کنید.
 4. بعد از پاک شدن لکه، محل لکه را با اسفنج مرطوب خشک‌کنید و اجازه دهید تا در معرض هوای آزاد خشک شود.

4.چسب PVC

PVC نوعی پلاستیک سخت بوده که جای سیمان، چوب و سفال استفاده می‌شود. بهترین ماده برای چسباندن قطعات پی وی سی چسب PVC است که از آن در ساختمان سازی، لوله‌های انتقال آب و فاضلاب و … استفاده می‌شود.

پاک کردن چسب حرارتی از روی فرش

برای پاک کردن چسب پی وی سی از روی فرش ۴ روش کلی زیر می‌تواند به شما کمک کند:
۱- بسته‌ای یخ به مدت یک ساعت روی چسب قرار داده و بعد با چاقو یا کاردک چسب را بکنید.
۲- گرم کردن چسب با اتوی داغ؛ برای این منظور دمای اتو را تا جایی که به بافت فرش آسیب نمی‌زند بالا ببرید سپس یک تکه حوله کاغذی یا کاغذ جاذب را روی لکه گذاشته و با اتو به آن حرارت دهید تا شل شده و به کاغذ بچسبد. این کار را با کاغذ تمیز تا از بین بردن چسب روی فرش تکرار کنید.
۳-روی لکه چسب پودر لکه بر ریخته و اجازه دهید برای چند دقیقه روی آن باقی بماند. سپس آن را بشویید.
۴- اسپری WD-40 را روی چسب زده و پس از یکساعت لکه را جدا کرده و فرش را بشویید. (دقت داشته باشید که فرمول این اسپری به بافت فرش یا رنگ آن آسیبی نرساند)

 

5.چسب حرارتی یا تفنگی

چسب حرارتی و چوب بستنی دوست‌های آشنایی هستند و از آن سازه‌های زیبایی درست می‌کنند. چسب حرارتی معمولاً با الیاف فرش مخلوط و ترکیب نمی‌شود، اما روش کلی پاک کردن آن به‌صورت زیر است.

پاک کردن چسب حرارتی از روی فرش

آسان‌ترین روش برای پاک کردن چسب حرارتی از روی فرش، قرار دادن یک بسته یخ روی چسب و منجمد کردن آن است. به‌این‌ترتیب چسب سفت و شکننده می‌شود. هم‌چنین می‌توانید قطره چسب را با استون پاک کنید. یادتان باشد تا زمانی که چسب خشک نشده است برای پاک کردن آن اقدامی نکنید؛ زیرا تنها چسب را روی فرش و بین الیاف فرش پخش می‌کنید.

6.چسب لاستیک

چسب‌ لاستیک بسیار کارآمد هستند اما ممکن است لکه‌هایی روی فرش به‌جا بگذارند.

پاک کردن چسب لاستیک از روی فرش

با استفاده از قسمت پشت چاقو که کند است تا جایی که امکان دارد چسب روی فرش را پاک کنید. بعد از پاک شدن چسب، محلولی از آب گرم، یک قاشق چای‌خوری مایع ظرف‌شویی و دو قاشق غذاخوری سرکه سفید درست کنید. سپس پارچه‌ای تمیز و سفید، دستمال کاغذی یا اسفنج آغشته به محلول را روی چسب بمالید و در آخر با دستمال مرطوب روی آن را تمیز کنید. پس از اتمام کار اجازه دهید تا فرش در هوای آزاد خشک شود.

7.جای چسب و برچسب

باقی مانده برچسب روی فرش و شستن آن تنها قسمت کاغذی برچسب را شسته و از بین می‌برد و شما می‌مانید و باقی مانده ماده چسبنده روی فرش! و این ماده چسبنده معمولاً گرد و خاک یا پرز را جذب می‌کند و لکه‌ای سیاه ایجاد می‌کند.

پاک کردن جای برچسب از روی فرش

استفاده از سرکه گرم روی فرش هم می‌تواند کارآمد باشد با این تفاوت که باید سرکه 5 تا 10 دقیقه روی لکه بماند. سپس روی لکه را با حوله کاغذی پاک کنید و آن را آب کشی کنید. اگر لازم بود مراحل بالا را دوباره تکرار کنید و در آخر اجازه دهید فرش در معرض هوای آزاد خشک شود.

8.چسب قطره ای

الیافی که از استات، تری استات و الیاف مد آکریلیک تهیه شده‌اند در لاک پاک کن، استون و تینر رنگ حل می‌شوند. حتماً همیشه ابتدا برچسب ترکیبات الیاف را بخوانید. استفاده از این محصولات صدماتی ایجاد می‌کند که قابل ترمیم نیستند، به همین جهت در این مواقع همیشه با یک خشک شوی حرفه‌ای مشورت کنید.

پاک کردن چسب قطره ای از روی فرش

برای پاک کردن چسب قطره‌ای از روی فرش به روش زیر عمل کنید:

 1. پارچه نخی آغشته به لاک پاک کن استون دار را روی قسمتی از فرش که دیده نمی‌شود امتحان کنید تا مطمئن شوید رنگ آن را تغییر نمی‌دهد.
 2. بعد از پاک شدن چسب، محلولی از آب گرم، یک قاشق چای‌خوری مایع ظرف‌شویی و دو قاشق غذاخوری سرکه سفید درست کنید.
 3. یک پارچه تمیز سفید، دستمال کاغذی یا اسفنج را به محلول آغشته کنید و روی چسب بمالید.
 4. سپس با دستمال مرطوب روی آن را پاک کنید.
 5. اجازه دهید فرش در فضای آزاد خشک شود.

9.چسب سفید

چسب سفید یکی از لوازم تحریرهای اساسی برای ساختن کاردستی بچه‌ها است. خوشبختانه پاک کردن این چسب نسبتاً آسان است. ترکیب چسب سفید حاوی پروتئین است که با خیس کردن و چنگ زدن آن در آب سرد قبل از شست‌وشو پاک می‌شود. این لکه‌ها وقتی تازه هستند خیلی راحت‌تر پاک می‌شوند.

پاک کردن چسب سفید از روی فرش

برای پاک کردن فرش کافی است مراحل خیساندن و پاک کردن لکه را با اسفنج مرطوب انجام دهید. اگر لکه قدیمی است یا خشک شده است تا جایی که می‌توانید چسب را بخراشید، سپس آن را نیم ساعت در آب سرد بخیسانید و بعد فرش را با اسفنج پاک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *